Wydrukuj tę stronę
czwartek, 24 sierpień 2017 11:39

Światowy Kongres Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji IFLA Wrocław 19-25 sierpnia 2017

Corocznie impreza gości ponad 3 tys. osób z 150 krajów. W Polsce odbyły się dwa kongresy IFLA w roku 1936 oraz w 1959. 

IFLA powstała w 1927 roku w szkockim Edynburgu, a główną siedzibą jest Królewska Biblioteka w holenderskiej Hadze. Kongres IFLA można śmiało nazwać największym wydarzeniem bibliotekarskim na świecie, podczas którego są przedstawiane osiągnięcia, ale i trudności, jakie napotyka wiele światowych bibliotek.

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (The International Federation of Library Associations and Institutions – IFLA) to niezależna, niekomercyjna międzynarodowa organizacja pozarządowa, założona w 1927 roku w Edynburgu. Ta największa i najważniejsza w świecie organizacja w branży bibliotekarstwa i informacji naukowej zrzesza obecnie ponad 1700 członków z ok. 150 krajów. W Polsce członkami IFLA są m.in. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka Narodowa. IFLA jest zarejestrowana w Holandii, jej siedziba mieści się w Hadze.

Poprzednie kongresy odbyły się w Columbus w amerykańskim stanie Ohio (w 2016) i w Kapsztadzie w RPA (w 2015 roku), na tegoroczny zgłosiło się najwięcej bibliotekarzy z Niemiec, Francji, Rosji i Szwecji, ale będą także delegaci z Korei, Nigerii, Australii, czy Kanady. (za Agnieszka Kołodyńska Miasto Wrocław, SBP)

Z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu uczestniczy w Kongresie p. Aleksandra Mikołajska, koordynatorka wolontariuszy.

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 sierpień 2017 13:00