poniedziałek, 01 wrzesień 2014 00:00

FORUM Oddziału Poznańskiego SBP

Kilka miesięcy temu zrodziła się myśl zorganizowania Forum Poznańskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Zamysł dojrzewał i ostatecznie został zrealizowany 14 czerwca br.

Na miejsce spotkania wybrano Stację Doświadczalną Marcelin Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ciekawy i niezwykły zakątek… W spotkaniu udział wzięło 30 bibliotekarzy, członków 16 kół SBP, działających w około dwudziestu bibliotekach Oddziału Poznańskiego, bibliotekach różnego typu: naukowych, akademickich, publicznych, pedagogicznych i innych.

Bibliotekarzy przywitał przewodniczący Oddziału Poznańskiego SBP, mgr Mariusz Polarczyk.

Wspólny posiłek, podany pod rozłożystym dębem na terenie ogrodu Stacji, oraz rozmowy towarzyskie i zawodowe pozwoliły uczestnikom wejść w klimat spotkania, po to by w miłej atmosferze przejść do realizacji kolejnych punktów programu Forum.

Część naukową zainicjował spacer po terenie parku Stacji Doświadczalnej Marcelin. Wycieczkę poprowadziła dr inż. Katarzyna Zygmunt, pracownik Biblioteki UP w Poznaniu, Filii nr 2 przy Wydziale Ogrodniczym. Można było podziwiać klomby kwiatowe, ziołowe, różnego rodzaju odmiany krzewów, a także starodrzew parkowy Stacji. Nas, bibliotekarzy, najbardziej zainteresowała brzoza papierowa, której kremowobiała kora, łuszcząca się okrężnie cienkimi paskami może służyć do zapisywania treści.

Drugim, bodaj najważniejszym punktem spotkania, był wykład dra hab. Artura Jazdona na temat aktualnej sytuacji bibliotekarzy i bibliotek wszystkich typów, w związku z – już wprowadzonymi – zmianami w zapisach prawa, np. ustawie o deregulacji czy zmianie ustawy o Narodowym Zasobie Bibliotecznym oraz z innymi zapisami budzącymi niepokój środowiska bibliotekarskiego, np. zmianą ustawy o egzemplarzu obowiązkowym. Szczególny niepokój budzi widoczny brak spójnej polityki bibliotecznej państwa. Powodu takiego stanu rzeczy dopatrywano się w braku lobby w gremiach decyzyjnych, instytucjach samorządowych, sejmie czy senacie RP. Te – ważne dla całego środowiska bibliotekarskiego – tematy wywołały ożywioną dyskusję.

Kolejnym, równie ciekawym, punktem Forum była „podróż” po szklarniach Marcelina, na którą zabrał nas prof. dr hab. Andrzej Komosa. Profesor Komosa, pasjonat ogrodnictwa, najpierw przybliżył nam historię Marcelina, a następnie pokazał i przybliżył najnowsze technologie uprawy kwiatów i warzyw. Dla bibliotekarzy była to szczególnie frapująca porcja wiedzy.

Forum zakończyło się wspólnym posiłkiem, przy którym mogliśmy podzielić się na gorąco swoimi refleksjami. Spotkanie było tak ciekawe i udane, że wszyscy uczestnicy wyrazili chęć zorganizowania kolejnego Forum… już w przyszłym roku

Anna Szatkowska

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu